דיאטת פליאו

מבוא

דיאטת פליאו היא תוכנית תזונתית שפותחה כדי לחקות את התזונה של אבותינו הפליאוליתיים. התזונה מבוססת על הרעיון שבני האדם מותאמים לתזונה של אבותיהם הפליאוליתיים ושהרבה מהמחלות של ימינו הן תוצאה של המהפכה החקלאית והכנסת מזון מעובד לתזונה שלנו.

להלן סקירה כללית של מה שאתה יכול לצפות לאכול בזמן דיאטת פליאו:

– בשר, דגים, ביצים, ירקות, פירות, אגוזים וזרעים

– ללא דגנים או קטניות (כגון שעועית)

– ללא מוצרי חלב או סוכר מזוקק

– ללא מזון מעובד (כגון שימורים)

– ללא אלכוהול

דיאטת פליאו ומה עושה אותה שונה מדיאטות אחרות

דיאטת פליאו היא דיאטה שקיימת כבר מאות שנים. דיאטת הפליאו שונה מדיאטות אחרות מכיוון שהיא עוקבת אחר דפוסי האכילה של אבותינו הפליאוליתיים. ניתן לפרק את התזונה לשני מרכיבים עיקריים: אכילת בשר ופירות ים, והימנעות מדגנים, קטניות, מוצרי חלב, סוכר מזוקק ומזון מעובד.

דיאטת הפליאו מבוססת בעיקר על הרעיון שבני אדם צריכים לאכול את מה שאבותיהם הפליאוליתיים אכלו במהלך התקופה הפליאוליתית. המשמעות היא שאנשים העוקבים אחר דיאטה זו מתמקדים באכילת בשר רזה ופירות ים וכן ירקות טריים, פירות, ביצים, אגוזים וזרעים על מנת לקבל את כל אבות המזון שלהם.

דיאטת פליאו היא דיאטה המבוססת על המזונות שהיו זמינים בתקופת האבן. התזונה מורכבת מפירות, ירקות, אגוזים וחלבון מן החי. זה לא כולל דגנים ומוצרי חלב.

דיאטת פליאו נקשרה למספר יתרונות כמו ירידה במשקל, שיפור בריאות הלב וכלי הדם, הפחתת הסיכון לסוכרת ומחלות לב.

מדוע דיאטת פליאו כל כך פופולרית בקרב מבוגרים עובדים

דיאטת פליאו היא דיאטה המבוססת על הרגלי האכילה העתיקים של אבותינו. דיאטה זו זכתה לפופולריות על ידי ד"ר לורן קורדן בספרו "דיאטת הפליאו". הרעיון המרכזי מאחורי הדיאטה הזו הוא שמדובר בהתאמה אבולוציונית לעולם המודרני ולא בסטייה רדיקלית מתזונת אבותינו.

ישנן סיבות רבות לפופולריות שלו בקרב מבוגרים עובדים, אך אחת החשובות שבהן היא שהוא אינו דורש ספירת קלוריות ואין לו הגבלות על מה שאתה יכול לאכול. הדרישה היחידה לדיאטה זו היא לאכול מזונות לא מעובדים, מה שמקל על ביצוע ותחזוקה.

דיאטת הפליאו היא דיאטה המבוססת על הרעיון שאנשים צריכים לאכול את אותם מאכלים כפי שצרכו ציידים-לקטים לפני 10,000 שנה. דיאטת פליאו מתמקדת באכילת מזון מלא, שומנים בריאים וחלבונים ללא מזון מעובד.

דיאטת פליאו פופולרית מכיוון שהיא הוכחה כמועילה לירידה במשקל, שליטה בסוכרת, ניהול לחץ דם ומצבים בריאותיים אחרים.

מה כלול במזונות שאתה יכול לאכול בדיאטת פליאו?

דיאטת פליאו היא דיאטה המורכבת ממזונות שלדעתם היו מקורות המזון של בני האדם הפליאוליתיים. אלה הם בשרים, ירקות, פירות, שורשים ואגוזים.

דיאטת הפליאו נוצרה בשנות ה-70 עם ספרו של וולטר ל. ווגטלין "דיאטת תקופת האבן". דיאטה זו זכתה לפופולריות בשנות ה-90 על ידי לורן קורדן וד"ר בויד איטון בספרם "דיאטת הפליאו".

יום טיפוסי בדיאטה זו עשוי לכלול:

ארוחת בוקר: חביתה עם תרד, פטריות ועגבניות

ארוחת צהריים: כריך רוסטביף על לחם מחיטה מלאה

ארוחת ערב: צלעות חזיר עם בצל ופטריות מוקפצות

האם דיאטת פליאו בריאה למבוגרים?

דיאטת פליאו היא דיאטה המבוססת על אכילת מזונות שמקורם פליאוליטי. דיאטת הפליאו כוללת גם בשר, דגים, ירקות, פירות, שורשים ופקעות. סוג זה של דיאטה אינו חדש כי הוא קיים כבר למעלה מ-10 שנים.

אנשים רבים מאמינים שדיאטת הפליאו בריאה מכיוון שהיא מורכבת רק ממזונות טבעיים ונמנעת ממזון מעובד. עם זאת, יש גם חששות רבים לגבי סוג זה של דיאטה כמו חוסר הגיוון בבחירות המזון והמחסור בחומרים מזינים המצויים במזונות מסוימים. יש גם כמה חששות לגבי האם סוג זה של דיאטה יכול להיות בר קיימא לתקופה ארוכה של זמן.

לכן, בהתבסס על חששות אלה, יש לבצע מחקר נוסף על היתרונות הבריאותיים או הסיכונים הקשורים לדיאטת פליאו לפני שמבוגרים יחליטו לעקוב אחר סוג זה של שינוי באורח החיים.

דילוג לתוכן